jeudi 11 mars 2010

Szalenstwo w Paryzu


Od jakiegos czasu z kazdej strony, w kazdym lepszym domu mody, na Saint-Germain ukazuja sie czy to pudelka, czy to puszki z napisem Kusmi Tea. I to wlasnie ten specjal obiegl w kilka dni caly Paryz:)
Z ciekawosci kupilam jedna paczke tej herbaty (20 saszetek, kosztowala mnie ok. 9 euro) i co sie okazalo?? Zakochalam sie od pierwszego otworzenia pudelka! Pachnie bosko - aromatycznie, subtelnie i bardzo zachecajaco:), a smakuje jeszcze lepiej! Z zachwytu musialam sie doinformowac, skad sie w ogole wziela tak wspaniala herbata!
Okazuje sie, ze ma juz 140 lat! A jej historia zaczela sie tak...

Pierworodny syn niewierzacej rodziny, Pavel Michailovitch Kousmichoff, majac 14 lat, opuszcza swoje rodzinne miasteczko w poszukiwaniu pracy w Petersburgu. Zostaje zatrudniony jako dostawca w jednym z domow herbaty. Dyrektor firmy szybko odkrywa niezwykle zalety chlopca i uczy go jak sie miesza herbate.

Mlody Pavel zeni sie z dziewczyna, ktorej ojciec jest wielkim sprzedawca papieru. zadowolony z tego szef Pavela ofiarowuje mu niewielki butik na ulicy Sadovaïa. I w ten sposob w 1867 roku narodzil sie dom herbaty P. M. Kousmichoff. Z malzenstwa z Aleksanra narodzilo sie im 6 dzieci, w tym jeden syn Viatcheslav (1878) i corka Elisabeth (1880), dla ktorych stworzyl przepis na herbate, ktora stala sie herbata cara - Bouquet de Fleurs. (ta wlasnie probowalam)

W 1901 roku posiada juz 11 sklepow i duzy apartament, w ktorym mieszka wraz ze swoja rodzina. Jest wiec bardzo bogaty i znajduje sie na trzecim miejscu pod wzgledem zarobkow w Rosji.

W 1907 roku wysyla swojego syna Viatcheslav do Anglii, by tam zaprezentowal rodzinny specjal. Syn zdobywa pierwsze doswiadczenia i tworzy sklep P.M. Kousmichoff & Sons au 11, Queen Victoria Street. W tym czasie Anglia staje sie swiatowym centrum handlowym herbaty i dzieki temu Viatcheslav staje sie wielkim specjalistom tego produktu.

Po powrocie do Rosji i po smierci swego ojca w 1908 roku, Viatcheslav przejmuje dowodzenie firma. W najwiekszym szczycie chwaly, dom liczy az 51 butikow we wszystkich miastach Rosji.




Arrivée à Paris, 1917

W 1916 roku firma przezywa kleske, Viatcheslav przeznacza czesc swej fortuny na stworzenie w 1917 roku la maison Kusmi-Thé.

Jego rodzina liczy troje dzieci: Constantin, Nadia i Véra. Ich rodzice dbaja o wyksztalcenie swoich dzieci i ofiarowuja im studia, lekcje sportu i muzyki. Constantin i Nadia - skrzypce, Véra - fortepian. Dzieki temu konserwatorium Vera poznaje Rachmaninov i zostaje slawna spiewaczka operowa.

L'entre-deux-guerres à Berlin, 1927

W tym czasie przedsiebiorstwo rodzinne nadal sie rozwija. Otwieraja biura w Nowym Jorku, Hamburgu, Konstantynopolu. Ale to wlasnie w Berlinie zamierza osiasc Viatcheslav, gdyz staje sie to bardzo modna dla owczesnych Rosjan.

Zaraz po wojnie w 1946 roku Viatcheslav Kousmichoff decyduje sie oddac swoja firme w rece syna Constantina. Firme, ktora jest oslabiona w tym czasie przez wojne.

Jednakze Constantin nie ma tego samego daru i drygu, co jego dziadek i ojciec. Jest to czlowiek, ktory lubi zyc i bawic sie ponad wszystko. Artysta, zakochany w herbacie, nie umiejacy jednak w ogole obchodzic sie z zarzadzaniem pieniedzmi, a co za tym idzie firma. W 1972 roku odtsepuje firme na skraju bankructwa.

W nastepnych latach spolecznosc Kousmichoff kontynuuje swa dzialalnosc z bardzo roznymi zyskami.



W 2003 roku bracia Orebi, po dlugich negocjacjach odkupuja firme Kousmichoff. Po wielu specjalizacjach w handlu (handel bawelna w XIX wieku, kakao i kawa) ich zainteresownie budzi handel herbata.
Przejmuja wiec paleczke w rozpowrzechnianiu i ulepszaniu tradycji zapoczatkowanej przez Pavel, Viatcheslav et Constantin Kousmichoff, rozwijajac marke Kusmi Tea na calym swiecie.

Wcale nie dziwi mnie, ze jedna filizanka takiej herbaty potrafi czynic cuda:D. Polecam bardzo wszystkim milosnikom herbaty, jak rowniez tym amatorom:) Jest tyle smakow, ze naprawde jest w czym wybierac i kazdy powinien znalezc cos dla siebie:))

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire